ساخت جامدادی با وسایل دورریختنی [+عکس]

کد خبر :  1801176624050901397 تاریخ :  شنبه 9 اسفند 1393 08:34
ساخت جامدادی با وسایل دورریختنی [+عکس]جام جم سرا: : داشتن پدر و مادر هنرمند و توانا، آرزوی هر بچه‌ای است. پسربچه‌ای هواپیمایی را که پدرش با چوب برایش درست کرده با افتخار به دوستانش نشان می‌دهد، طرز کارش را توضیح می‌دهد و آن را به پرواز درمی‌آورد تا همه بدانند که او چه پدر توانایی دارد.

دختر نوجوانی، پالتوی شیکی به تن می‌کند و هرکس از او می‌پرسد این پالتوی زیبا را از کجا و به چه قیمت خریده، با سربلندی پاسخ می‌دهد که مادرش دوخته است.

هنر به خودی خود لذتبخش و روح‌نواز است و انجام هرکار هنری به مدت چند ساعت یا چند روز شما را در عالمی نو و فارغ از فشارهای روزمره می‌برد. اگر شما کاری هنری بلد باشید و آن را انجام دهید، از لحظه آغاز تا پایان در سفری رویایی به سر می‌برید و در آخر هم با اثر هنری خود مواجه می‌شوید که می‌توانید تا مدت‌ها به آن ببالید و از دیدنش لذت ببرید. از این گذشته، تکمیل هرکاری در انسان احساس اعتماد به نفس و رضایت از خویش را افزایش می‌دهد و فرد مایل می‌شود باز هم به سراغ انجام آن کار برود. بنابراین، اگر شما وارد کارهای هنری شوید، در واقع به دنیایی جذاب قدم می‌گذارید که دیگر دلتان نمی‌آید از آن بیرون بیایید. اما اگر کار هنری را برای شادکردن فرد دیگر بخصوص بچه‌ها انجام دهید و ذوق آنها را مشاهده کنید، لذت انجام آن کار برای شما صد برابر خواهدشد.

در خانه هنر امروز می‌خواهیم راجع به درست کردن جامدادی با شما صحبت کنیم. اندازه همه جامدادی‌ها تقریبا به طول 22 سانتی‌متر و عرض 11 سانتی‌متر است، اما به شما پیشنهاد می‌کنم اندازه مورد نظرتان را با الگوگرفتن از یک جامدادی آماده بسنجید. جامدادی را می‌توانید با استفاده از روش‌های مختلف خیاطی، قلاب‌بافی، بافتنی و حتی نجاری درست کنید. اگر از پارچه معمولی استفاده می‌کنید، سعی کنید حتما آستر کار کنید و ابری نازک یا لایی به کار ببرید تا جامدادی محکم‌تر شود. می‌توانید با استفاده از چرم مصنوعی یا پارچه‌ای محکم جامدادی بدوزید که احتمالا در آن صورت نیازی به آستری نیست. اما مراقب باشید پارچه یا چرم شما استحکام کافی را داشته باشد وگرنه مدادهای نوک‌تیز دمار از روزگار جامدادی شما درخواهند آورد.

ساده‌ترین روش درست کردن جامدادی آن است که یک پارچه مربعی‌شکل را از کناره‌ها به هم بدوزید تا شکل یک مستطیل را به خود بگیرد و یک زیپ هم در بالای آن بدوزید. اگر پارچه‌ای که انتخاب می‌کنید محکم و زیبا باشد، جامدادی خوبی از آب درخواهد آمد. ما در اینجا قصد داریم چند مدل جامدادی جالب و خاص را به شما معرفی کنیم. سعی کنید ابتدا طرح آنها را روی کاغذ الگو نقاشی کنید تا بتوانید همان را روی پارچه بیندازید، ببرید و به هم وصل کنید.

ساخت جامدادی با وسایل دورریختنی [+عکس] - تصویر 2

طرح مداد: طرحی ساده و بسیار زیباست. هر دو سمت آن یک شکل دارد. طرح مداد را از قسمت نوک سیاه آن، قسمت سفید چوب مداد، بدنه مداد، قسمت فلزی بالای پاک‌کن و در نهایت پاک‌کن را روی کاغذ الگو بکشید. آنها را از هم جدا کنید و هر کدام را از پارچه‌ای جداگانه درآورید. نوک سیاه از پارچه‌ای سیاه‌رنگ، قسمت چوبی تراش‌خورده از پارچه‌ای سفید یا کرم، بدنه مداد از هر رنگ پارچه که در دسترستان بود، قسمت فلزی از پارچه‌ای آبی یا طوسی و پاک‌کن از پارچه‌ای ترجیحا صورتی رنگ (چون معمولا پاک‌کن انتهای مدادها به رنگ صورتی روشن است) ببرید. اگر از پارچه‌های معمولی استفاده می‌کنید، حتماً آستردوزی و در صورت نیاز ابردوزی کنید تا جامدادی استحکام پیدا کند. آنها را به هم وصل کنید، زیپ را در قسمت کناری بدوزید و جامدادی را اتو کنید.

ساخت جامدادی با وسایل دورریختنی [+عکس] - تصویر 3

اتوبوس: حتماً ابتدا اتوبوس را روی کاغذ نقاشی کنید تا متوجه شوید چه اجزایی دارد. سپس آن را روی کاغذ الگو بکشید. بدنه اتوبوس را به شکل مستطیلی که دو گوشه بالایی آن کمی خمیده است، طراحی کنید. سه پنجره مربعی‌شکل برای هر طرف و پنجره‌ای برای جلوی اتوبوس بکشید. نواری برای قسمت پایینی اتوبوس بکشید. طرح بدنه اتوبوس را از رنگی مناسب مانند صورتی، قرمز، سبز، آبی یا هر رنگ دیگر مناسب اتوبوس درآورید و پنجره‌ها را از پارچه سفید یا کرم درآورید. نوار قسمت پایین اتوبوس را از همان پارچه کرم درآورید یا از روبانی مناسب استفاده کنید. پارچه‌ها را آستردوزی یا ابردوزی کنید. سپس تکه‌ها را به هم وصل کنید، زیپ را به بالای اتوبوس بدوزید و اتو بکشید. حالا نوبت چرخ‌هاست. یک جفت دکمه کوچک را به یک جفت دکمه درشت وصل کنید و آنها را به جای چرخ به پایین اتوبوستان بدوزید. اتوبوس شما حاضر است.

ساخت جامدادی با وسایل دورریختنی [+عکس] - تصویر 4

تنه درخت: برای دوختن این شکل جامدادی به پارچه قهوه‌ای در دو رنگ تیره و روشن احتیاج دارید. پارچه قهوه‌ای تیره که نشانگر پوست تنه درخت است را به شکل مربع ببرید و آستردوزی یا ابردوزی کنید. سپس این تکه پارچه را زیر چرخ خیاطی با نخ سیاه قرار دهید و خطوطی عمودی به شکل‌های کج و معوج از بالا به پایین بدوزید تا شبیه بافت پرخلل و فرج پوست تنه درخت شود. دو طرف آن را به هم وصل کنید و زیپ را بدوزید. می‌توانید تکه‌ای استوانه‌شکل کوچک به همراه یکی دو برگ سبزرنگ هم به یک گوشه آن بیفزایید تا شاخه‌ای کوچک به نظر برسد و تنه درخت شما طبیعی‌تر به نظر آید. برای قسمت‌های بالا و پایین تنه درخت هم دو دایره از پارچه قهوه‌ای روشن در اندازه لازم ببرید و بعد از آستردوزی و ابردوزی، در زیر چرخ خیاطی قرار دهید و خطوطی کوچک از مرکز دایره تا دور آن بدوزید تا شکل حلقه‌های درخت را به خود بگیرد. جامدادی شما در طرح تنه درخت آماده است. طرحی خاص دارد و هرگز مشابهش را در بازار نخواهید یافت.

ساخت جامدادی با وسایل دورریختنی [+عکس] - تصویر 5

هندوانه: طرحی جالب و خوشمزه که بچه‌ها عاشقش می‌شوند. بازهم ابتدا طرح آن را روی کاغذ الگو بکشید و بعد از روی پارچه دربیاورید. دو نیم‌دایره بزرگ می‌شوند اصل بدنه هندوانه که آنها را از روی پارچه سبز تیره درمی‌آورید، نیم‌دایره‌های کوچک‌تر هم می‌شوند قسمت قرمز هندوانه که آن را از پارچه قرمزرنگ می‌برید. پارچه قرمز را در جای مناسب روی پارچه سبز بدوزید. شش تا هسته سیاه‌رنگ هم درآورید و به دو طرف هندوانه بدوزید. یک نوار سفیدرنگ هم به صورت هلالی برای جداکردن قسمت سبز و سرخ هندوانه استفاده کنید. در پایان، نوبت زیپ سبزرنگ است. آن را به قسمت بالای جامدادی وصل کنید. هندوانه را به دست بچه‌ها بسپارید تا حسابی با دیدنش شاد شوند.

ساخت جامدادی با وسایل دورریختنی [+عکس] - تصویر 6

زنبور: یادتان باشد حتماً نقاشی‌اش را روی کاغذ تمرین کنید. سپس تکه‌های آن را در ابعادی متناسب روی کاغذ الگو بکشید. طول این زنبور هم مانند سایر جامدادی‌ها باید حدود 22 سانتی‌متر باشد. سر زنبور را به شکل مستطیلی از پارچه زردرنگ درآورید و از کنار خم کنید. زیپ کوتاهی باید در بالای دهان قرار بگیرد. تنه زنبور هم را به شکل بادکنکی روی پارچه زرد درآورید و با نوارهایی از پارچه سیاهرنگ، آن را راه‌راه کنید. دو بال زنبور را از پارچه خاکستری یا آبی دربیاورید. در اینجا از پارچه خاکستری با خطوط چهارخانه استفاده کنید تا شباهت بیشتری به بال زنبور پیداکند. تکه پارچه‌ها را به هم وصل کنید و در انتها زیپ را بدوزید. حالا نوبت استفاده از نخ کاموای سیاه‌رنگ است. دو تکه نخ سیاه را به بال‌ها بدوزید تا نشانگر خط وسط بال‌ها باشد. شش تکه نخ سیاه دیگر هم ببرید و تقریباً از وسط گره بزنید و آنها را به عنوان پاهای زنبور به سمت چپ و راست وصل کنید. یک جفت چشم عروسکی هم در قسمت سر بچسبانید تا جامدادی زنبوری‌تان آماده شود.

جامدادی قلاب‌بافی: اگر دستی بر قلاب‌بافی یا بافتنی دارید براحتی می‌توانید این مدل جامدادی را درست کنید. دو مستطیل در ابعاد 22 در 11 ببافید، آنها را آستردوزی کنید و از کناره‌ها و قسمت پایینی به هم وصل کنید. یک جفت گوش گرد هم ببافید و در بالا یا قسمت‌های کناری وصل کنید. یک جفت چشم مشکی و یک بینی گرد هم از پارچه یا بافتنی درست کنید و در جای مناسب وصل کنید و در پایان زیپ را بدوزید.

ساخت جامدادی با وسایل دورریختنی [+عکس] - تصویر 7

هیولای دوست‌داشتنی: پارچه‌ای محکم و ترجیحاً پشمی انتخاب کنید و آن را به شکل مستطیل در ابعاد 22 در 11 ببرید. روی یکی از آنها یک جفت چشم عروسکی بچسبانید و شکافی کج درست کنید تا بتوانید زیپ را به صورت دهان کج آن هیولا در قسمت شکاف بدوزید. سپس پارچه‌ها را آستردوزی کنید و آنها را از کناره‌ها و قسمت بالایی و پایینی به هم بدوزید. هیولا به روی شما لبخند می‌زند. (جام جم سرا)

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه